तेश्रो एन आर एन ए नोर्डिक क्षेत्रीय बैठक सम्पन्न ।

श्रवण खनाल

फिन्ल्याण्ड, नर्वे, डेनमार्क र स्विडेनको प्रतिनिधित्व हुने गरि गठन गरिएको एन आर एन नोर्डिक क्षेत्रको तेश्रो भेला फिन्ल्याण्डको राजधानी हेल्सिन्कीमा फेब्रुअरी १७ मा सम्पन्न भएको छ। अन्य मुलुकहरु भन्दा फरक भौगोलिक एबम सामाजिक बिशेषता बोकेका यि स्कान्डेभियन देशहरुमा बसोबास गर्ने नेपालीहरुको साझा धारणा बनाउनका लागि सुरु गरिएको यस्तो प्रकारको भेला यस् अघि डेनमार्क र स्विडेनमा सम्पन्न भैसकेको छ।

आयोजक मुलुक फिन्ल्याण्डका अध्यक्ष बसन्त गौतमले भेलाको उद्घाटन गर्दै फिन्ल्याण्डले गर्दै आएको गतिबिधी एबम आगामी कार्यक्रमबारे अवगत गराउनु भएको थियो। त्यसैगरि अन्तरराष्ट्रिय समन्वय सँयोजक बाल कृष्ण श्रेष्ठले एस अघिका दुईवटा भेलाहरुको समिक्षा गर्दै अब कसरी अघि बढ्ने भन्ने बारे अवधारणा प्रस्तुत गर्नु भएको थियो। कार्यक्रममा नर्वेका तर्फबाट अध्यक्ष सँजिब थापाले आफ्नो देशमा प्रबाशी नेपालीहरुको अवस्थामाथि प्रकाश पार्दै एन आर एनले गर्ने बिबिध गतिबिधीका साथै आकस्मिक कोषको राम्रो पक्षको चर्चा गर्नु भएको थियो। त्यसैगरि स्विडेनका अध्यक्ष अर्जुन श्रेष्ठले प्रस्तुत गर्नु भएको बिबिध गतिबिधी मध्य प्रबाशी नेपालीमुलका दोस्रो पुस्ताका केटाकेटिहरुलाई नेपालका दुर्गम क्षेत्रमा शिक्षा एबम आधारभुत आवश्यकताबाट बन्चित आफूजस्तै बालबालिकाहरु सँग जोडीउन भन्ने उदेस्यले आफ्नो खाजा खर्च बाट जोगाएर प्रत्यक महिना एक बच्चाबाट ५ यूरो सँकलन गर्दै आएको स्विडेनको “चाइल्ड टु चाइल्ड” कार्यक्रमलाई अब सबै राष्ट्रिय समन्वय परिषदले सुरु गर्ने प्रतिबद्दता जाहेर गरिएको छ। यसका अलावा भेलाले यो भन्दा अगाढी प्रत्यक मुलुकले फरक फरक तरिकाले गर्दै आएको सामाजिक कामहरुलाई एकै किसिमले एकै पटक गर्ने निर्णय समेत गरेको छ। बैठकले सयुक्त रुपमा अघि बढाउन सकिने कार्यहरुको पहिचान गर्दै त्यस्का कार्यन्वयनका लागि सिघ्र अघी बढ्ने निर्णय गरेको छ। यि चारै देशको अपनत्व झल्कने गरि कम्सेकम एक एक वटा कार्यक्रमहरु सबै देशले सयुक्त रुपमा गर्ने भेलाले निर्णय गरेको छ। फिन्ल्याण्डले बिगत धेरै बर्षदेखि गर्दै आएको “रन फर नेपाल” एकदमै प्रभावकारी रहेको तथ्यलाई मनन गर्दै अबका दिनमा सबै नोर्डिक देशहरुमा एउटै नाराका साथ एकै दिन गर्ने र त्यसबाट उठेको रकम एउटै सामाजिक कार्यमा खर्चिने निर्णय भएको छ। यसैगरि नेपालमा दैबी प्र्कोप लगायतका अन्य मानविय अत्यावस्यक पर्दा तुरुन्तै बिना झन्झट केहि राहत पुर्याउन सकियोस भन्ने हेतुले नर्वेको पहलमा “नोर्डिक आकस्मिक कोष” स्थापना गर्ने निर्णय गरिएको छ। नोर्डिक मुलुकमा अध्ययन गरेका, बिभिन्न क्षेत्रमा सिप हासिल गरेका नेपालीहरुको तथ्य सँकलन गरेर सबैको सल्लाह सुझावमा यि देशहरुमा प्रयोग हुने प्रबिधी, सीप कसरि नेपालमा लैजान सकिन्छ भन्ने बिषयमा डेनमार्कले गहन भूमिका निभाउन सक्ने कुरा अध्यक्ष यम लाल कँडेल र अन्तरराष्ट्रिय समन्वय सँयोजक कुल राज शर्माले सयुक्त रुपमा प्रतिबद्धता जनाउनु भएको छ।यि बिषयहरुका अलावा कृषि, पशुपालन लगायतका उदमशिलताका लागि सम्भाब्यता अध्ययन गरेर त्यस्को कार्यन्वयन गर्ने दिशामा अघि बढ्ने, नेपाली कलासस्क्रितीको जगेर्ना, चाड पर्ब , पर्यटन प्रबर्धनका क्षेत्रमा एक भएर काम गर्ने, अनी गैर आवाशिय नेपाली सँघको अन्तरराष्ट्रिय परिषदमा यि देशका साझा चासोका सन्दर्भमा सयुक्त आवाज लैजाने निर्णय भेलाले गरेको छ। भेलामा उठेका बिषयहरुमा सबै मुलुकहरुको राष्ट्रिय समन्वय परिषदको बैठकमा छलफल गराएर पारीत भएका कार्यक्रमहरुको यथासिघ्र कार्यान्वयन गर्न सयुक्त रुपमा टास्क फोर्स गठन गर्ने निर्णय गर्दै आगामी भेला नर्वेमा गर्ने गरी कार्यक्रमको समापन गरिएको छ।

Share Button